czwartek, 13 grudnia 2012

Brzydkie jest dobre...

Wiem jak wiele znaczy estetyka jedzenia. Sama staram się przyrządzać potrawy tak, żeby najpierw zadziałał zmysł węchu, później wzroku, a dopiero na końcu smaku. Tak, to jest sytuacja idealna. Niestety trudno doświadczyć takiej kolei rzeczy w przypadku dań kuchni indyjskiej. Są nieładne. Po prostu. Nie ma się co zniechęcać, bo po kilku próbach każdy się przekona, że im bardziej dziwne kształty i kolory w stylu paciajowatej zielonkawo-żółtej brei przybiera potrawa tym lepiej :) Dzisiaj kolejny dal, który można przyrządzić z fasolki mung, zielonego groszku lub grochu (lub każdego po trochu). Wszystkie dale (zupy zawierające nasiona strączkowe) są bardzo pożywne i na długo zapewniają błogie poczucie sytości.



DAL TARKARI
z książki Kuchnia Kryszny z małymi modyfikacjami
dla 4-6 osób

Składniki:
200 gr fasolki mung (ja użyłam pół na pół z żółtym grochem)
1,9 l wody
1 łyżeczka soli
2 liście laurowe
1 laseczka cynamonu przełamana na pół
1 łyżeczka kurkumy
275 gr różnych warzyw ( ja dałam kalafior, ziemniaki, marchew)
1 łyżka masła
1 łyżka oleju
1,5 łyżeczki kminu rzymskiego
1 pokruszona suszona chilli
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
1/4 łyżeczki asafetidy lub mały kawałek drobno posiekanej cebuli
1 łyżka posiekanej kolendry lub natki pietruszki
cząstki cytryny do podania


Fasolkę (groch) przemyć na sicie. Zagotować wodę w dużym garnku, osolić, wrzucić liście laurowe i cynamon. Do gotującej się wody dodać fasolkę.
Kiedy woda zagotuje się ponownie zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem ok. 20 minut na średnim ogniu. Dodać kurkumę i masło, wsypać pokrojone warzywa przykryć i gotować dalej aż warzywa będą miękkie, a fasolka całkowicie rozgotowana. Zmniejszyć ogień do minimum i przygotować potrawy:
W małym rondelku rozgrzać olej. Wrzucić ziarna kminu oraz pokruszone chilli. Kiedy kminek zbrązowieje (zaczyna strzelać i pachnieć) dodać starty imbir i asafetidę (lub cebulę), smażyć kilka sekund, po czym wlać mieszankę przypraw do zupy. Przykryć i gotować jeszcze ok. 5 minut. Podawać z ryżem lub pieczywem, posiekaną kolendrą (lub natką pietruszki) i cząstkami cytryny.



Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz